Wioślarki Radosz i Wełna wywalczyły przepustkę na igrzyska

wioślarstwo

Martyna Radosz i Katarzyna Wełna wygrały wioślarskie regaty kwalifikacyjne w węgierskim Szeged w dwójce podwójnej wagi lekkiej i awansowały na igrzyska olimpijskie.

Przewaga wioślarek rosła z każdą chwilą. W pewnym momencie między nimi, a płynącymi na trzeciej pozycji Węgierkami było aż 12 sekund różnicy! Ostatecznie biało-czerwone uzyskały czas 7.48,07 i z drugimi Austriaczkami wygrały o prawie 8 sekund. Reprezentantki Polski nie kryją zadowolenia – Wełna przyznała, że wyścig rozegrały perfekcyjnie. Nasza załoga była blisko uzyskania kwalifikacji już w ubiegłorocznych mistrzostwach świata. W finale B zajęła wówczas drugie miejsce, a kwalifikację uzyskiwała tylko pierwsza ekipa.

Kwalifikacja formalnie jest dla kraju, ale należy się spodziewać, że Polski Związek Towarzystw Wioślarskich wystawi właśnie ten skład, który wywalczył przepustkę.

To druga polska osada, która ma już zagwarantowany występ na przełomie lipca i sierpnia w stolicy Francji. Pierwszą kwalifikację wywalczyła w ubiegłorocznych mistrzostwach świata w Belgradzie czwórka podwójna w składzie: Fabian Barański, Mateusz Biskup, Dominik Czaja i Mirosław Ziętarski.

Niestety sukcesu pań nie powtórzyli panowie. Daniel Gałęza i Jerzy Kowalski (LM2x) zajęli trzecie miejsce w finale A (07:06.75). Lepsi byli Ukraińcy (07:02.84) i Belgowie (07:05.54), którzy uzyskali kwalifikację olimpijską.

Z kolei Wiktoria Kalinowska (W1x) uplasowała się na piątej pozycji w finale A (08:48.56). Awans na igrzyska uzyskały trzy najlepsze osady.

Kolejną szansą na wywalczenie prawa startu w Paryżu będą finałowe interkontynentalne regaty kwalifikacyjne, które odbędą się w dniach 19-21 maja w Lucernie. Każdy kraj będzie mógł w nich wystawić po jednej łodzi w każdej konkurencji, w której jeszcze nie uzyskał awansu. Do zgarnięcia będą po dwie przepustki.