Brzezińska i Nowicki z maratońskimi tytułami w kraju

maraton Mistrzostwa Polski

Trasę maratońskich Mistrzostw Polski w Łodzi najszybciej pokonali Aleksandra Brzezińska i Adam Nowicki, sięgając po krajowe tytuły. Trudne warunki pogodowe uniemożliwiły im jednak uzyskanie minimów olimpijskich.

W niedzielny poranek biegacze rywalizowali w wysokich temperaturach, co nie sprzyjało uzyskiwaniu wyników, mogących dawać nadzieje na minimum olimpijskie lub poprawienie lokaty w rankingu World Athletics. W rywalizacji mężczyzn na półmetku liderem był jeden z faworytów, czyli Mateusz Kaczor. Za nim biegł Krystian Zalewski, a na trzeciej pozycji znajdował się Adam Nowicki. Na kolejnych kilometrach zaczął wyraźnie słabnąć Kaczor, którego na ok. 12 kilometrów przed metą wyprzedził Nowicki. Zawodnik ze Szczecina zaczął budować przewagę i samotnie mknął ulicami Łodzi ku mecie zlokalizowanej na płycie Atlas Areny. Nowicki wygrał z czasem 2:14:18, który nie pozwolił mu na poprawienie pozycji w rankingu olimpijskim. Drugi na mecie zjawił się Kaczor (2:16:29), a trzeci Kamil Karbowiak (2:18:25). Na czwartym miejscu finiszował Krystian Zalewski.

– Nie sztuką jest zdobyć mistrzostwo Polski, sztuką jest obronić, co mi się dzisiaj udało. Jestem z tego niezmiernie zadowolony. Potwierdziłem swoją dominację w maratonie w Polsce, niezmiernie się z tego cieszę. Bardzo fajna impreza, cieszę się, że przyjechałem do Łodzi, bo jest tu bardzo fajna organizacja – mówił zwycięzca łódzkiego maratonu.

Mistrzynią Polski wśród kobiet została Aleksandra Brzezińska. Chociaż na półmetku rywalizacji była druga to w drugiej części dystansu wysunęła się na czoło i wygrała z czasem 2:34:35. Drugą na mecie Emilię Mazek zdystansowała o ponad 1,5 minuty. Srebrna medalistka uzyskała czas 2:36:07. Brąz zdobyła Anna Bańkowska. Liderka w połowie dystansu trzecie miejsce wywalczyła z czasem 2:36:33.

Łącznie na trasie tegorocznej edycji zawodów DOZ Maraton Łódź stanęło około sześć tysięcy zawodników.