Śliwicka w pierwszej "10" szachowych mistrzostw Europy kobiet

szachy

Na greckiej wyspie Rodos szachistki walczyły o tytuł najlepszej w Europie. Złoto przypadło Ulwiji Fatalijewej z Azerbejdżanu. Najlepsza z Polek była Alicja Śliwicka, która uplasowała się na 10. pozycji.

Tytuł najlepszej szachistki w Europie to największe osiągnięcie w dotychczasowej karierze 27-letniej Azerki, która w dziesięciu partiach uzbierała 8,5 pkt. Punkt mniej wywalczyły srebrna i brązowa medalistka - Ukrainka Natalia Buksa i Gruzinka Lela Jawachiszwili. W czołówce był spory ścisk. Z takim samym dorobkiem punktowym ukończyły rywalizację kolejne zawodniczki - Gruzinka Nino Baciaszwili, Rumunka Irina Bulmaga, Gunay Mammadzada z Azerbejdżanu, Bułgarka Nadia Tonczewa, Greczynka Stavroula Tsolakidou i Lilit Mkrtczian z Armenii.

Najwyżej sklasyfikowaną reprezentantką Polski była 22-letnia mistrzyni międzynarodowa Alicja Śliwicka, zamykająca czołową dziesiątkę. Co ciekawe, za Polką - z tym samym wynikiem 7 pkt., uplasowało się aż dziewięć zawodniczek. Śliwicka świetnie spisywała się zwłaszcza w pierwszej części zawodów. Po siedmiu rundach zajmowała bowiem drugie miejsce.

Na 13. miejscu ukończyła ME Anna Kubicka, a 15. lokatę zajęła Klaudia Kulon. Martynę Wikar sklasyfikowano na 19. pozycji, a 26. była Jolanta Zawadzka.  Pozostałe Polki zajęły dalsze miejsca.

W turnieju uczestniczyło 150 szachistek z 35 federacji, wśród nich 15 zawodniczek znad Wisły. Pula nagród wynosiła 60 tysięcy euro.

Przypomnijmy, że Śliwicka posiada tytuł międzynarodowej mistrzyni od 2018 roku. Najwyższy ranking w karierze torunianka osiągnęła w listopadzie 2017, z wynikiem 2347 punktów. W swoim dorobku ma wiele medali mistrzostw Europy juniorek w różnych kategoriach wiekowych. Sukcesy odnosiła również w szachach szybkich i błyskawicznych.