Puchar Świata w łucznictwie: Polacy przegrali w 1/8 finału

łucznictwo

Apetyty kibiców były większe, ale nie udało się powalczyć o podium. Męska łucznicza reprezentacja Polski przegrała 224:228 z Danią i odpadła w 1/8 finału Pucharu Świata, rozgrywanego w chińskim Szanghaju. Nasi łucznicy przed rokiem zostali mistrzami świata.

Zawody w Szanghaju są pierwszymi w tegorocznym cyklu Pucharu Świata w łucznictwie. Najlepsi zawodnicy spotkają się jeszcze w południowokoreańskim Yecheon (21-26 maja), tureckiej Antalyi (18-23 czerwca) i w finale zmagań, w meksykańskiej Tlaxcali (19-20 października). Z powodu letnich igrzysk olimpijskich w Paryżu nie będzie tym razem piątej imprezy.

W polskiej kadrze na PŚ w Szanghaju znalazło się 12 łuczników. Ośmioro z nich to specjaliści z łuku klasycznego: Magdalena Śmiałkowska-Zawisza (Społem Łódź), Klaudia Płaza, Wioleta Myszor, Natalia Leśniak, Oskar Kasprowski, Konrad Kupczak (wszyscy Łucznik Żywiec), Maksymilian Osuch (OŚ AZS Surma Poznań) oraz Arkadiusz Smoliński (ULKS Zryw Dobrcz). Pozostała czwórka to specjaliści z łuku bloczkowego (jest sztywniejszy od klasycznego; charakteryzuje się większą celnością oraz zasięgiem): Rafał Dobrowolski (ŁLKS Karima Prząsław), Przemysław Konecki (UKS Orlik Goleszów) i Łukasz Przybylski (A3D Toszek Boguszyce) oraz Filip Szeląg (A3D Toszek Boguszyce).

I to właśnie ci ostatni zawodnicy byli naszymi sporymi nadziejami na medal PŚ. W zeszłym roku reprezentacja Polski w składzie Dobrowolski, Konecki i Przybylski sięgnęła w Berlinie po złoty medal mistrzostw świata, pokonując w finale po barażu Duńczyków (było 233:233, potem 30:30, o wygranej zdecydowało trafienie bliższe centrum tarczy). To był pierwszy tytuł mistrzowski dla Polski od... 1971 roku, gdy w Yorku mistrzyniami świata zostały drużynowo Polki Maria Mączyńska, Jadwiga Szoszler, Jadwiga Wilejto oraz Irena Szydłowska.

Tym razem strzelali Przybylski i Konecki, a Dobrowolskiego zastąpił Szeląg. Duńczycy w składzie Martin Damsbo, Nicklas Bredal Bryld oraz Matthias Fullerton zrewanżowali się za zeszłoroczną porażkę i zwyciężyli 228:224. W Berlinie zamiast Brylda strzelał Tore Bjarnarson. Wiemy już jednak, że Dania też nie wywalczy medalu, bo w ćwierćfinale przegrała z Indiami.

W rywalizacji drużynowej w łuku klasycznym Myszor, Płaza oraz Stach w 1/12 finału zmierzą się z Meksykankami. Z turniejem w kwalifikacjach pożegnali się Kasprowski, Kupczak i Osuch. Polacy uzbierali zbyt mało punktów na awans do grona 24 zespołów, biorących udział w 1/12 finału i uplasowali się finalnie na 25. miejscu w stawce 28 drużyn. PŚ zakończy się 28 kwietnia.